Запитання 1: Чи має право фізична особа на податковий кредит, якщо квитанція про сплату втрачена, але надана довідка з ВУЗу?
Відповідь: Ні, оскільки довідка з вузу не є платіжними документом і вона не підтверджує право на нарахування податкового кредиту.

Запитання 2: Чи має право чоловік на податковий кредит, якщо він укладав договір з університетом на навчання дружини, яка знаходиться у декретній відпустці?
Відповідь: Якщо дружина знаходилась протягом року у декретній відпустці і не отримувала заробітної плати, то правом на податковий кредит може скористатися чоловік, який здійснював витрати на навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення.

Запитання 3: Чи повинні неповнолітні діти, які отримали спадщину від померлого члена сім’ї першого ступеня споріднення подавати річну декларацію і сплачувати ПДФО з вартості отриманої спадщини?
Відповідь: Відповідно до пп. "а" п. 18.4 ст. 18 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV ”Про податок з доходів фізичних осіб ” зі змінами та доповненнями (далі – Закон №889), платники податку звільняються від обов’язку подання декларації незалежно від видів та сум отриманих доходів, зокрема, якщо вони є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб та/або держави станом на кінець звітного податкового року. Згідно із пп. "б" пп.18.5.1 п. 18.5 ст. 5 Закону № 889 зобов'язання щодо заповнення та подання декларації від імені платника податку покладаються на опікуна щодо доходів, отриманих неповнолітньою особою. При отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою податку до будь-якого об’єкта спадщини (п.п.13.2.1 п.13.2 ст.13 Закону №889). Таким чином, у разі отримання неповнолітньою дитиною будь-якого об’єкта спадщини від члена сім’ї першого ступеня споріднення-резидента, декларацію про майновий стан і доходи повинні надавати опікуни (піклувальники).

Запитання 4: Чи має право на податковий кредит батько студента, який фактично здійснював оплату за навчання, якщо студент працював і отримував заробітну плату?
Відповідь: Згідно з пп. 5.1.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" платник податку за наслідками звітного податкового року має право на податковий кредит. Податковий кредит – це сума (вартість) витрат, фактично понесених платником податку – резидентом протягом звітного податкового року, в тому числі у зв'язку з компенсацією вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення. Студент, який у звітному податковому році навчався та працював і отримував заробітну плату, а також до податкового органу на нього надходила інформації за ф. № 1ДФ (ознака доходу 01), то платником податку з доходів фізичних осіб виступає він сам. Отже, правом на звернення за податковим кредитом, за умови додержання ним вимог п. 5.3 ст. 5 Закону має сам студент, а не члени його сім'ї першого ступеня споріднення, зокрема батько. У разі, якщо студент протягом звітного року одержував доходи, відмінні від заробітної плати, зокрема від виконання договорів цивільно-правового характеру, які фондовий ринок не є трудовими договорами, то члени сім'ї першого ступеня споріднення мають право на податковий кредит на навчання. Винятком є випадки, коли студент після закінчення навчання у звітному році влаштувався на роботу і одержував заробітну плату. Щодо включення до податкового кредиту суми 1220 грн. у 2010 р. у розрахунку на кожний повний чи неповний місяць навчання протягом звітного податкового року, та враховуючи те, що під час навчання студент не працював і не одержував заробітної плати, тобто не був платником податку, а працевлаштувався лише після одержання диплому про закінчення вузу, за податковим кредитом має право звернутися той з батьків, який сплачував за навчання.

Запитання 5: Чи може включатися до податкового кредиту за 2010 рік оплата за навчання на підготовчих курсах?
Відповідь: Підготовчі курси — це додаткова послуга навчального закладу, метою якої є підготовка до вступу до навчального закладу. Навчання на таких курсах не є обов'язковим, не зараховується до загального курсу навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу до вузу і оплачується відповідно до окремого договору, тому включення до податкового кредиту оплати за навчання на підготовчих курсах для вступу до вузу чинним законодавством не передбачено. Звертаємо увагу, що до податкового кредиту включаються суми, які сплачені платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання.

Запитання 6: Чи мають право батьки скористатися податковим кредитом на навчання, якщо студент отримував доходи по цивільно-правовому договору?
Відповідь: Якщо, студент працював та отримував доходи, відмінні від заробітної плати, то батьки мають право на податковий кредит.

Запитання 7: Чи має право на податковий кредит один з батьків, що сплачує кошти за навчання дитини, якій більше 23 років, що навчається на денній формі навчання та не працює ?
Відповідь: Коли платником податку є один з батьків, і в квитанціях на оплату навчання зазначено дані одного з батьків, то з метою застосування норм Закону, такі квитанції є підтвердженням факту здійснення витрат безпосередньо батьками при умові, що дитина навчається на денній формі навчання та не працює, незалежно від віку дитини. При цьому, якщо в квитанціях на оплату навчання зазначено дані дитини, то такі квитанції не є підтвердженням факту здійснення витрат безпосередньо батьком і він втрачає право на податковий кредит за навчання дитини.

ДПА в Черкаській області нагадує: для декларантів постійно працюють консультаційні центри. Платникам, які бажають звернутися до консультаційного центру ДПА в Черкаській області слід зателефонувати у робочі дні з 09-00 год. до 18-00 год. за номером телефону (0472) 33-91-34.
Платникам, які мають доступ до мережі Інтернет, пропонуємо звернутися на форум ДПА в Черкаській області, який працює на веб-сайті ДПА в області www.sta.ck.ua
Ставте свої запитання і отримуйте кваліфіковані відповіді щодо декларування доходів за 2010 рік!

ДПА в Черкаській області

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Карта предприятий

Ваше предприятие на карте г.Черкассы

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Форум

Черкасский форум на city.ck.ua

...
Інформація ДФС

Інформація Державної фіскальної служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...
Продажа репродукций картин
Еремченко Олег