Чи потрібно реєструватись підприємцем у разі здавання в оренду власного житла? Коли і які податки повинен сплачувати орендодавець? Яку звітність подають власники житлової нерухомості до контролюючих органів? На ці та інші питання громадян – орендодавців відповів днями начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Володимир Жаврід під час «деклараційної» гарячої лінії.

Пропонуємо переглянути відповіді на найбільш поширені запитання.

1. Чи необхідно фізичній особі, яка здає в оренду особисте майно, реєструватись фізичною особою – підприємцем?

Відповідь: Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України без реєстрації орендодавця як фізичною особою - підприємцем.

2. Який порядок сплати податку на доходи фізосіб, одержаних фізичною особою – не підприємцем від надання нерухомості в оренду?

Відповідь:   Згідно з п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу.    Відповідно до п.п.170.1.5 п.170.1 ст.170 ПКУ якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець. При цьому:

     а) такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені цим Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу. Сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації. За 2014 рік декларацію необхідно подати до 1 травня поточного року;

     б) у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу и за податковою адресою платника податку - орендодавця за формою та у спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріус несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності.

3. Чи передбачена відповідальність за несплату фізичною особою – орендодавцем щоквартально податку на доходи фізосіб при отриманні доходу від надання в оренду нерухомого майна громадянину - орендарю?

Відповідь:  Враховуючи те, що сума податку на доходи фізичних осіб, яка сплачується фізичною особою – орендодавцем щоквартально, не є узгодженою, (оскільки податкове зобов’язання буде вважатись узгодженим тільки на підставі річної податкової декларації), то відповідальності за порушення строків сплати не передбачено.

4. Яким чином оподатковується ПДФО дохід від надання в оренду рухомого майна фізичною особою юридичній особі або приватному підприємцю?

Відповідь:  У даному випадку податок утримує податковий агент – юридична особа (фізична особа – підприємець) – орендар. При виплаті доходу фізичній особі – орендодавцю податковий агент зобов’язаний нарахувати, утримати та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 % та/або 20% та відобразити дану виплату у податковому розрахунку за ф. № 1-ДФ. Суми орендних платежів, які отримуються фізичною особою, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «102», як виплати, що нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

5. Чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума, сплачена юридичною особою за користуванням своїм працівником житла, яке орендується та не є власністю працедавця, якщо це передбачено трудовою угодою?

Відповідь:  У випадку коли юридична особа орендує нерухомість (житло) для свого працівника, оскільки це передбачено трудовою угодою, і сплачує орендну плату за таку нерухомість орендодавцю, то такий дохід для працівника є додатковим благом та підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15 (20) відсотків бази оподаткування.

Головне управління ДФС у Черкаській області,
сектор комунікацій

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...