Державна фіскальна служба України у листі від 17.02.2016 №5556/99-99-17-03-01-17 «Про надання роз’яснення» висвітлила питання добровільної участі осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, дострокового розірвання раніше укладених договорів та подання звітів у зв’язку із розірванням договорів.

Так, Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено суттєві зміни до порядку справляння єдиного внеску. З 1 січня ц.р. встановлено єдиний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на рівні 22 відс. для всіх платників єдиного внеску, у т.ч. для тих, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

Частиною 1 статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено коло платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, та передбачено одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

З 1 січня 2016 року платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

члени фермерського господарства, особистого селянського господарства (одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності);

особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, – на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

У зв’язку з цим органи ДФС зобов’язані в односторонньому порядку достроково розірвати укладені з фізичними особами-підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, строк дії яких закінчується у 2016 році, з обов’язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого договору.

Причина розірвання договору – розірвано контролюючим органом у зв’язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Дострокове розірвання договору у зазначеному випадку не є підставою вважати договір таким, умови якого не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення договору, якщо буде належати до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

Водночас тепер не укладаються договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування за заявами про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поданими ФОП, в тому числі які обрали спрощену систему оподаткування, або особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Останнім звітним періодом (місяцем), за який фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені договором, є грудень 2015 року.

Фізичні особи – підприємці на загальній та спрощеній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до органів ДФС обов’язкову звітність за 2015 рік, відображаючи у звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, ставку відповідно до обраного виду страхування (36,6 відс., 36,21 відс., 38,11 відс.).

Сплачені суми єдиного внеску у зазначеному випадку поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту (пункт 8 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449).

Звертаємо увагу, що ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та з якими розірвано договори, продовжують сплачувати єдиний внесок на рахунки, що були передбачені такими договорами.

Щодо договорів з членами фермерського господарства, особистого селянського господарства.

З 1 січня 2016 року члени фермерського господарства, особистого селянського господарства мають право на добровільну сплату єдиного внеску одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Органами ДФС в односторонньому порядку достроково розриваються договори, строк дії яких закінчується у 2016 році, укладені з членами фермерського господарства, особистого селянського господарства на:

1) страхування на випадок безробіття – 0,5 відс.;

2) страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 1,7 відс.;

4) страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання – 1,61 відс.;

5) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття – 34,8 відс.;

6) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 36,5 відс.;

7) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання – 36,41 відс.;.

з обов’язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого договору.

Причина розірвання договору – розірвано контролюючим органом у зв’язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Дострокове розірвання договору у зазначеному випадку не є підставою вважати договір таким, умови якого не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення договору, якщо буде належати до кола платників які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

Щодо договорів з громадянами України, які працюють за межами України. З 1 січня ц.р. вони мають право на добровільну сплату єдиного внеску виключно на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до цього часу – на пенсійне страхування – 34,3 відс.; страхування на випадок безробіття – 0,5 відс.; страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 1,7 відс.; пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття – 34,8 відс. та пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 36,5 відсотка).

Тож розриваються, з обов’язковим повідомленням платника укладені з громадянами України, які працюють за межами України договори, строк дії яких закінчується у 2016 році, укладені з на:

1) страхування на випадок безробіття – 0,5 відс.;

2) на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 1,7 відс.;

3) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття – 34,8 відс.;

4) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 36,5 відс.

Причина – розірвано контролюючим органом у зв’язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Дострокове розірвання договору не є підставою вважати, що його умови не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення договору відповідно до чинного законодавства.

Останнім звітним періодом (місяцем), за який члени фермерського господарства, особистого селянського господарства та громадяни України, які працюють за межами України, сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені Договором, є грудень 2015 року.

Отже, їм необхідно подати до органів ДФС протягом 30 календарних днів після розірвання договору таблицю 1 звіту про суми добровільних внесків, передбачених Договором, які підлягають сплаті, та суми доплати до фіскальних органів за формою згідно з додатком 6 до Порядку №435.

Сплачені суми єдиного внеску у разі дострокового розірвання договору поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту (пункт 8 розділу V Інструкції).

Залишаються діючими договори, укладені у 2015 році на строк не менше одного року, строк дії яких припадає на 2016 рік, з членами фермерського господарства, особистого селянського господарства, одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 38,11 відс. та з громадянами України, які працюють за межами України, на пенсійне страхування – 34,3 відс.

Головне управління ДФС у Черкаській області,
відділ комунікацій

Каталог предприятий

Каталог предприятий г.Черкассы и Черкасской области

...
Новости

Черкасские независимые новости

...
Інформація ДПС

Інформація Державної податкової служби

...
Інформація ФДМ

Інформація Фонду Державного майна

...
Налоговая справка ГФС

Архив налоговой справки

...
Установка спутникового телевидения
Городская справка

Информационно-справочный раздел г. Черкассы

...
Фотогалерея

Фотогалерея г.Черкассы и Черкасской области

...
Услуги портала

Услуги информационно-делового портала city.ck.ua

...